Włamanie do domu. Podpowiadamy co zrobić.


Wracając do domu na pewno nie chcemy, by nasze mieszkanie zostało obrabowane. Nie mniej może się zdarzyć, że zanim jeszcze wejdziemy do mieszkania zauważymy uszkodzony zamek w drzwiach. Warto już wtedy wzmóc czujność i najlepiej od razu zadzwonić na policję, gdyż sprawca może być jeszcze na miejscu i zaskoczony może wyrządzić nam krzywdę.
Po przybyciu policji wchodzimy do mieszkania i wraz z funkcjonariuszami sprawdzamy co zginęło, a oni robią notatkę z wydarzenia, która pomoże np. w uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.

Gdy odkryjemy włamanie do domu, ważne jest także, by uzyskać pomoc ślusarza. Uszkodzony zamek z reguły uniemożliwia poprawne zamknięcie drzwi, a poza tym, niezmieniony może stanowić łatwiejszy łup dla kolejnego złodzieja. Przy wyborze tego typu usługi ważna jest nie tylko cena, ale także czas przybycia. Chcemy bowiem, by mieszkanie zostało zabezpieczone jak najprędzej. Kolejną ważna sprawą jest opinia, jaką cieszy się ślusarz. Nie stanowi bowiem żadnej tajemnicy fakt, iż nieuczciwy specjalista ma wymorzone warunki do przygotowania gruntu pod kolejne włamanie dla złodzieja. Warto zatem wcześniej sprawdzić opinie dotyczące danej osoby i mimo stresu wybrać wykonawcę spokojnie.

Ślusarz powinien wymienić nam zamki w drzwiach, samo naprawienie uszkodzonego zamku, może być bowiem niewystarczające. Klucze, jakie otrzymamy, powinny być nowe, inne od wcześniejszych. Istnieją bowiem specjalne narzędzia pozwalające przygotować złodziejom klucz na podstawie zamka. To tylko jedna z form prewencji, kolejną powinny być jak najlepsze drzwi antywłamaniowe. Są one także często wymagane przez ubezpieczycieli by wypłacili odszkodowanie. Pamiętajmy, że żadne drzwi nie stanowią przeszkody nie do przejścia dla złodzieja. Jednak nim więcej zabezpieczeń i im są one skuteczniejsze, tym więcej czasu potrzeba na ich spenetrowanie. Złodziej zaś czas ma mało, działa np. na klatce schodowej pod czujnym okiem sąsiadów, którzy mogą szybko zaniepokojeni wezwać policje. Dlatego czas to nasz najlepszy sprzymierzeniec, jeśli złodziej uzna, że potrzebuje za dużo czasu na wdarcie się do mieszkania to prawdopodobnie odpuści i zacznie szukać innego, łatwiejszego łupu.

Zobacz polecane: otwieranie domów Gdańsk.